Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Dominika i Jan Wyślij » życzenia » kwiaty



Poszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:



Zdrowe ciało
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Piersi jak nowe - Rozmowa z dr. Markiem Szczytem, specjalistą chirurgii plastycznej

Natura, choć szczodra, bywa niesprawiedliwa. Niektóre z nas cieszą się biustem niebywałej urody, inne narzekają na jego kształt lub rozmiar. Czy chirurg-plastyk może skorygować błędy natury?

– Generalnie tak. Decydującym warunkiem przeprowadzenia operacji jest stan zdrowia kobiety, potwierdzony pozytywnymi wynikami badań laboratoryjnych i internistycznych. Przed podjęciem decyzji o operacji doradzam jednak rozwagę. Czy naprawdę wygląd piersi tak bardzo przeszkadza? Operacja korygująca biust – jak każdy zabieg chirurgiczny – jest ingerencją w organizm. Po zabiegu zawsze też pozostają blizny. Zazwyczaj śladowe, ale mogą okazać się również widoczne i duże. Nie można także wykluczyć komplikacji pooperacyjnych.


Decyzja zapadła. Nie chcemy wstydzić się ani na plaży, ani tym bardziej w sypialni.
– Najdelikatniejszym i stosunkowo najbezpieczniejszym zabiegiem jest mastopeksja, czyli podniesienie i ujędrnienie piersi. Brodawkę z otoczką podnosi się ku górze zachowując jej ukrwienie. Najczęściej usuwa się tez nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Po zabiegu piersi są podciągnięte, ale na to, że po latach nie zwiotczeją, nie ma gwarancji. To zależy od zmian ciężaru ciała i starzenia się skóry. Operacja zwykła nie narusza gruczołu piersiowego jego funkcje będą zachowane. Powinno się ją jednak przeprowadzić po urodzeniu dzieci. W ciąży piersi powiększają się i powstają rozstępy, a blizna po zabiegu jest delikatna nieodporna na rozciąganie i może ulec przebarwieniu.


Biust Kasi Figury to marzenie wielu pań i... panów. Ale są przecież kobiety, które cierpią z powodu dużych piersi.
– Zbyt duży biust to nie tyko problem sfery psychiki. Czasem kobieta musi skorygować go kierując się względami zdrowotnymi. Obfite piersi są znacznym obciążeniem dla kręgosłupa i mogą nawet się przyczynić do powstania jego wad. Operacja pomniejszenia biustu jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i rozległym, ponieważ należy usunąć nadmiar skóry, tkankę tłuszczową i część gruczołu, a do tego nadać piersiom pożądany kształt.


Powiększanie piersi wzbudza wiele emocji. W Stanach Zjednoczonych od pewnego czasu wszczepianie protez z silikonem jest zabronione. Zdarzały się bowiem przypadki wniknięcia silikonu do organizmu.
– Aferę silikonową wywołały konkurujące ze sobą firmy produkujące implanty. Przeprowadzono jednak tysiące badań i nie stwierdzono żadnego negatywnego oddziaływania protez wypełnionych silikonem. Nowotwór piersi z równą częstotliwością występował u kobiet, które decydowały się na zabieg powiększenia piersi, jak i u tych, które cieszyły się naturalnym biustem. Oczywiście kiedy zdarza się nieszczelna proteza silikon należy usunąć. Są to jednak sytuacje incydentalne. Paniom, które obawiają się implantów silikonowych, polecam protezy wypełnione solą fizjologiczną.


Jak długo implanty mogą pozostać w organizmie
– Implanty mogą pozostać w piersi nawet przez kilkadziesiąt lat. Proteza jest jednak ciałem obcym i mogą zdarzyć się sytuacje nakazujące ich usunięcie. Operacja nie powstrzyma niestety zmian atroficznych, nie zapobiegnie definitywnie postępowi procesów starzenia. Dlatego bywa, że pacjentki powtarzają zabieg. Oczywiście na wygląd piersi wpływa też wiele innych czynników: genetyka, dieta, sport i pielęgnacja.


Czy dodatkowe obciążenie klatki piersiowej nie zaszkodzi organizmowi?
– Polskie pacjentki nie marzą o biuście Pameli Anderson. Proszą o „dwójkę” lub „trójkę”, czyli protezy o objętości 250 –500 mililitrów.


Czy po operacji biustu kobieta decydująca się na macierzyństwo może karmić piersią?
– Powiększenie biustu nie ma wpływu na laktację, ponieważ protezę umieszcza się pod gruczołem sutkowym. Natomiast po operacji zmniejszenia biustu i redukcji gruczołu sutkowego karmienie zwykle nie jest możliwe.


Kobiece piersi są jedną z ważniejszych sfer erogennych. Czy warstwa silikonu nie zmniejsza doznań erotycznych?
– Operacje przeprowadzamy w taki sposób, by nie naruszyć unerwienia brodawki odpowiedzialnej za odczuwanie bodźców erotycznych. Oczywiście może zdarzyć się przejściowe upośledzenie czucia brodawki. Ale tylko w skrajnych przypadkach bywa ono nieodwracalne.


Panie doktorze, porozmawiajmy na mniej przyjemne dla chirurga plastyka tematy. Powikłania pooperacyjne...
– Niestety zdarzają się. W trakcie zabiegu może np. wystąpić krwotok. Komplikacje, które występują zaraz po operacji to krwiaki, infekcje, obrzęki, poźnopooperacyjne – zniekształcenia, niesymetryczne ułożenie protez, przerośnięte blizny.


Coraz częściej pomocy chirurgów plastyków szukają panie, którym amputowano pierś z powodu choroby nowotworowej. Czy każda kobieta po masektomii ma szanse na rekonstrukcje biustu?

– Amputacja piersi jest dla kobiety dramatem. Jednak nawet po najbardziej okaleczającym zabiegu jest szansa na rekonstrukcję piersi. Czasem konieczne są dwie lub trzy operacje: przeniesienie mięśni i skóry, a następnie wszczepienie implantu i rekonstrukcja brodawki. Ale bywa też tak, że już w dniu masektomii chirurg plastyczny rekonstruuje pierś.


Jakim stanem konta trzeba dysponować, żeby kupić sobie nowy biust?
– Operacja zmniejszenia piersi kosztuje od 4 do 7 tys.zł. Powiększenie jest droższe – 8-11 tys.zł. Zabieg rekonstrukcji można przeprowadzić w państwowym oddziale chirurgii plastycznej, gdzie koszty protez i operacji może zrefundować kasa chorych. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Zanim schudniesz
Dieta podstawowa - Bez wyrzeczeń i udręki
Polub niektóre bakterie
Sprytniejsza od grypy
Obserwuj pieprzyki
Śmiech to zdrowie
Pięć szybkich reakcji na dziecięce dolegliwości
Sposoby na zmęczone oczy
Cellulitu nie usunie krem
Na zimowy poranek
Trzymaj się ciepło
Unikamy przeziębienia
Jak bronić się przed grypą
Szczęście dobre na serce
Herbaciane oblicza
Dieta na piątkę - Dieta dr. Hempere
Rak - dramat kobiety
Anemia - Zmora młodych kobiet
Leczenie tańcem - Dla ciała i ducha
Dieta życia - Co jada Holywood?
Kapuśniak na śniadanie, obiad i kolację
Witaminowa dieta weekendowa - Mniej w talii, lepsza cera
Choroba weekendowa - Czas wolny należy planować jak pracę
Najwięcej witaminy mają...
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |