Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Cezary i Maria Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Wypoczynek
» Na wakacje  » Wycieczki po NY 

Przed urlopem

Wkrótce miliony ludzi wyjedzie na wakacje i urlopy. Wprawdzie większość wczasowiczów i turystów pozostaje w swoim kraju, coraz bardziej jednak upowszechniają się podróże zagraniczne, na które dawniej mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi.

Podróże kształcą. Dzięki nim poznajemy mieszkańców innych stron, ich zwyczaje i tryb życia. Zwiedzanie krajów uboższych może wzbudzić w nas wdzięczność za posiadane dobra oraz współczucie dla ludzi, którym powodzi się gorzej. Dobrze wykorzystana podróż często przyczynia się do skorygowania błędnych poglądów i rozwiania uprzedzeń. Umożliwia przyswojenie sobie w bezpośrednim kontakcie przynajmniej kilku obcych słów, skosztowanie smakowitych potraw, wzbogacenie domowej kolekcji zdjęciami bądź filmami.

Oczywiście największą korzyść odnosimy wtedy, gdy nie poprzestajemy na samym podróżowaniu. Niewiele się nauczy turysta, który przemierza pół świata po to tylko , by spędzać czas w hotelu w gronie innych gości, często swych rodaków, by kąpać się w hotelowym basenie lub opalać na pobliskiej plaży i jadać te same potrawy co w domu. Jak wynika z doniesień, jednak większość turystów raczej nie jest zbyt zainteresowana odwiedzanymi krajami ani ich ludnością.

Podróżnik musi wyruszać z wiedzą, jeśli ma z wiedzą wrócić do domu. Skoro zatem masz okazję udać się w podróż, przyszykuj się do niej. Zawczasu poczytaj sobie o miejscowościach do których się wybierasz. Zastanów się , co chciałbyś tam zobaczyć i co będziesz robić. Potem przygotuj, co trzeba. Na przykład jeśli masz zamiar spacerować po plaży lub wędrować po górach, weź ze sobą odpowiednie buty i ubranie.

Nie planuj zbyt wiele, bo wtedy nawet urlop nie uwolni cię od codziennego stresu. Zostaw sobie dość czasu, by móc zrobić coś spontanicznie. Jednym z wielkich dobrodziejstw urlopu jest właśnie czas na rozmyślania, których nie krępuje wypełniony rozkład zajęć. Jest się wtedy wolnym od napięć i ograniczeń wynikających z konieczności pilnowania się zegarka.

Ale za dobrze spędzony urlop można uznać nawet taki, podczas którego wykonywało się ciężką pracę. Ogólnie rzecz biorąc, warunkiem udanego wypoczynku jest robienie czegoś innego niż zwykle. Na przykład amerykańska organizacja Volunteer Vacations przyjmuje zgłoszenia osób, które chciały by poświęcić swoje wolne dni na pielęgnowanie parków narodowych i lasów. Jeden z ochotników powiedział, że choć pracował bardzo ciężko, miał tyle radości, iż postanowił za rok to powtórzyć. A więc urlopy i wakacje mogą być najprzyjemniejszymi czy wręcz najlepszymi tygodniami roku. Nic dziwnego, że wszyscy liczymy dni do ich nadejścia. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Na urlop zakopujemy topór wojenny
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |