Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Amelia i Jan Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowe ciało » Zdrowym być
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Dbaj o zęby

Najbardziej podstępnym wrogiem pięknego uśmiechu jest kamień nazębny: żółtawoszary i twardy jak skała. Tworzy się z bakteryjnych płytek nazębnych. Jeśli nie zostaną usunięte w ciągu 48 godzin, zamieniają się w kamień, zwłaszcza na linii dziąseł i między zębami. Powierzchnia kamienia jest chropowata i zbiera mikroskopijne resztki jedzenia, osady z płynów, cząstki nikotyny. Bakterie rozwijają się tam znakomicie, ich toksyny wiążą niezbędne dla zdrowia minerały i w rezultacie wywołują próchnicę oraz choroby dziąseł.

Kamień usuwa lekarz stomatolog. Raz na pół roku trzeba koniecznie przeprowadzić taki zabieg, ponieważ kamień osadza się na każdych zębach. Nie ma wyjątków. Po dokładnym oczyszczeniu z kamienia zęby odzyskują swój naturalny kolor i należy zadbać, by się nie zmieniał.

Obecnie są dostępne na rynku zarówno krajowe, jak i zagraniczne specjalne pasty przeciwko kamieniowi nazębnemu zawierające między innymi pirofosforan sodowy oraz unikatowy, stosowany tylko tu, polimer wzmacniający jego działanie. Składniki te skutecznie ograniczają narastanie kamienia i zapobiegają gromadzeniu się osadów na zębach między wizytami u stomatologa. Pasty te działają długo po umyciu zębów, rozmiękczają kamień i ułatwiają usuwanie większości płytek nazębnych szczoteczką podczas codziennych zabiegów higienicznych, nie niszcząc szkliwa. Usuwanie kamienia w gabinecie jest wówczas szybkie i bezbolesne. Chronią również przed próchnicą, gdyż zawiera niezbędny fluor.

A oto krótka instrukcja jak pielęgnować zęby, żeby nasz uśmiech nie stracił swojego uroku. Po każdym posiłku myjemy zęby specjalną pastą przeciw kamieniowi nazębnemu przy użyciu dobrej szczoteczki. To bardzo ważne, bo szkliwo choć odporne, rysuje się pod zbyt twardym włóknem, a nie przemyślany kształt utrudnia usunięcie osadu z tylnych zębów i zagłębień dziąseł. Miękkie włókna zewnętrzne delikatnie czyszczą i masują dziąsła, zaś twardsze, wewnętrzne idealnie usuwają nalot z powierzchni zębów. Szczotkowanie ułatwia plastyczna rączka wygięta pod odpowiednim kątem. Zęby myjemy po każdym posiłku co najmniej przez trzy minuty - dokładnie, starannie, cierpliwie. A na zakończenie czyścimy je specjalną nicią dentystyczną. Nasze własne ręce uzbrojone w dobrą szczoteczkę pokrytą dwoma centymetrami pasty, są najskuteczniejszym i najtańszym orężem w walce o piękne, zdrowe i - co najważniejsze - własne zęby.

W trosce o nasze zęby kierujemy się zawsze zasadą: lepiej zapobiegać niż leczyć, a wtedy czarujący uśmiech będzie trwał całe życie. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Zanim schudniesz
Dieta podstawowa - Bez wyrzeczeń i udręki
Polub niektóre bakterie
Sprytniejsza od grypy
Jesienne eksperymenty w kuchni
Eliksiry młodości
Dodadzą skrzydeł
Jaja małe i duże
Produkty, które przedłużą Ci życie
Na zimowy poranek
Trzymaj się ciepło
Unikamy przeziębienia
Szczęście dobre na serce
Dieta owocowa - Letnie szaleństwo raz w tygodniu
Dieta na piątkę - Dieta dr. Hempere
Monodieta, czyli banany na cały dzień
Leczenie tańcem - Dla ciała i ducha
Witaminy czynią cuda
Dieta życia - Co jada Holywood?
Witaminowa dieta weekendowa - Mniej w talii, lepsza cera
Mądra dieta na dłużej - Zdrowiej nie łączyć
Dla ciała i ducha - Feng Shui – prastara sztuka geomancji
Najwięcej witaminy mają...
Nasza dieta – dieta specjalna
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |