Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Amelia i Jan Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowe ciało » Lekarz radzi
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Prostata - Problem nie tylko starszych panów

Gruczoł krokowy, zwany też prostatą lub sterczem, ma wielkość dużego kasztana (ok. 20 g) i znajduje się poniżej pęcherza moczowego. Jest swego rodzaju fenomenem, gdyż pełni jednocześnie funkcje mięśnia i gruczołu. Jako mięsień wspomaga wytrysk i oddawanie moczu, zaś sąsiadujące z nim nerwy umożliwiają erekcję i przeżywanie orgazmu. Jako gruczoł stercze produkuje wydzielinę, która wraz z plemnikami i wydzieliną pęcherzyków nasiennych tworzy nasienie. Prostatę otacza mocna, włóknista i niesprężysta torebka. Wzrost liczby komórek w jej obrębie powoduje chorobę zwaną łagodnym rozrostem prostaty. Jako że prostata nie może się rozrastać na zewnątrz, a przebiega przez nią cewka moczowa, rozrastająca się struktura zaciska się właśnie wokół niej - stąd też pierwszym objawem łagodnego rozrostu prostaty są kłopoty przy oddawaniu moczu.

Do niedawna panowało przekonanie, że schorzenia prostaty to normalny objaw starzenia się mężczyzny. Ma z nią problem połowa 50-latków, zaś po "ósmym krzyżyku" cierpi na nią aż 80 proc. panów. Pierwsze zmiany rozrostowe zaczynają pojawiać się jednak już ok. 30. roku życia. W tym wieku najczęstsze kłopoty ze sterczem powodowane są jego przeziębieniem. 

Zaniedbania i niehigieniczny tryb życia mogą spowodować nie tylko tzw. chorobę mokrych kąpielówek, ale także utrudnić życie seksualne, a nawet doprowadzić do raka prostaty – jednego z najczęstszych powodów zgonów mężczyzn. Objawy łagodnego rozrostu prostaty to zwiększona częstotliwość oddawania moczu (także w nocy), silne parcie na pęcherz, mimowolne oddawanie moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, przerywany strumień moczu, jego osłabienie, konieczność parcia w trakcie oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Czasem mogą temu towarzyszyć poważne powikłania, np. ostre, całkowite zatrzymanie moczu, nawracające infekcje dróg moczowych, kamica pęcherza moczowego czy upośledzenie czynności nerek.

Wczesnemu etapowi łagodnego rozrostu prostaty nie towarzyszą żadne widoczne objawy. Dlatego każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien raz do roku poddać się badaniom profilaktycznym tego narządu. Postępowanie diagnostyczne prowadzone przez lekarza urologa obejmuje w tym wypadku: wywiad lekarski, badanie per rectum (palcem przez odbyt), USG oraz badanie stężenia PSA we krwi.

W początkowych stadiach choroby może wystarczyć zmiana trybu życia na mniej stresujący, ograniczenia w diecie itp. Przy ostrzejszych objawach konieczna jest terapia farmakologiczna. Najstarszą grupą leków na tę przypadłość są preparaty ziołowe. Lekarze zwracają jednak uwagę na nie do końca rozpoznany mechanizm ich działania. Dyskusyjna jest też skuteczność. Niestety, w ogóle większość farmaceutyków stosowanych przy łagodnym rozroście prostaty niekorzystnie wpływa na funkcje seksualne mężczyzny (obniżając libido, zaburzając wytrysk nasienia itp.). Wad tych pozbawiona jest najnowsza generacja leków tzw. alfa-blokery. Ostatecznością w terapii prostaty jest interwencja chirurgiczna. Jeżeli odpowiednio wcześnie zainteresujemy się problemem, wcale nie musi do niej dojść.

W Polsce szeroko zakrojoną akcję edukacyjną na temat łagodnego rozrostu prostaty prowadzi powstała w lutym tego roku Fundacja Męskie Sprawy. Jak dotąd w ramach jej statutowej działalności odbyły się serie badań profilaktycznych we Wrocławiu, Łodzi i Sopocie. Wkrótce podobne działania rozpoczną się w pozostałych miastach wojewódzkich. Aktualne informacje o działalności fundacji można znaleźć pod internetowym adresem: www.meskiesprawy.org. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Pięć szybkich reakcji na dziecięce dolegliwości
Jak bronić się przed grypą
Piersi jak nowe - Rozmowa z dr. Markiem Szczytem, specjalistą chirurgii plastycznej
Anemia - Zmora młodych kobiet
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |