Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Aniela i January Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowe ciało
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Choroba weekendowa - Czas wolny należy planować jak pracę

Z badań GUS wynika, że w weekendy nie potrafimy regenerować sił. Ponad połowa Polaków spędza je w domu , niezależnie od pory roku. Na spacer wychodzi co czwarty. W kinach teatrach bywamy coraz rzadziej Tych, którzy spędzają czas aktywnie, sportowo w tabelkach GUS nawet nie odnotowano – tak jest ich mało.

– Sobota, a zwłaszcza niedziela są najtrudniejszymi dniami tygodnia – twierdzi Jolanta Kadej, psycholog. – Lekarze odnotowują w tym czasie najwięcej zawałów serca, stanów depresyjnych i prób samobójczych. W poniedziałki do kancelarii adwokackich zgłasza się najwięcej klientów z pozwem o rozwód, a do biur matrymonialnych – osób samotnych.
Te dni często uświadamiają nam, jak bardzo jesteśmy samotni, niepotrzebni. Często dochodzimy do wniosku że więzi z partnerem popękały, że łączy nas jedynie kasa i lęk przed rozpoczynaniem nowego życia.
Zdaniem psychologów znacznie trudniejsze jest organizowanie sobie wolnego czasu niż pracy, gdy godziny zagospodarowuje nam szef. W weekendy tracimy samodyscyplinę ogarnia nas rozleniwienie – nie chce się nam zmienić szlafroka na dres i kapci na adidasy. Nieracjonalne, nie służące dobremu wypoczynkowi spędzanie weekendów, to nie tylko nasz problem. Amerykanie, którzy w myśl porzekadła „dzięki Bogu dziś jest piątek”, rozpoczynali rekreację już tego dnia, dziś w większości nie wiedzą co robić z dniem wolnym od pracy. Podobnie jak Anglicy czy Francuzi, którzy weekendy poświęcają na odrabianie zaległości domowych i przygotowywanie się do czekających w nadchodzącym tygodniu zadań zawodowych. I choć kuszą kluby odnowy biologicznej, korty tenisowe, baseny czy ścieżki rowerowe ich użytkowników jest coraz mniej. Przybywa za to ludzi cierpiących na dolegliwości, u których podłoża leżą przepracowanie, permanentny stres i nieumiejętne wykorzystanie czasu przeznaczonego na wypoczynek. 
W Polsce pojawiły się pierwsze jaskółki zwiastujące modę na zdrowy wypoczynek. Jednak tymi, którzy potrafią docenić wartość weekendów, są głównie młodzi biznesmeni i ludzie kultury, dla których fortuna jest łaskawa. 
– Im bardziej pusta owa kasa, tym mniejsza chęć do aktywnie spędzanych weekendów – twierdzi Jolanta Kadej. – Dla przeciętnie sytuowanej rodziny szczytem aktywności weekendowej jest wycieczka do pobliskiego lasu lub nowocześniej grill na działce u znajomych. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie kolejne niechlubne weekendowe obyczaje rodaków, czyli nadmierne okraszanie wypoczynku alkoholem. Mamy wiosnę. Zróbmy więc weekendowy rachunek sumienia. Niezależnie od zasobności kieszeni i przyzwyczajeń, spróbujmy coś zmienić w naszym trybie życia. Podobno najtrudniej jest zacząć.

Jak nie zmarnować weekendu

1. Podobnie jak czas pracy – zaplanuj weekend. Zanotuj w kalendarzu czas przeznaczony na sport, spacer, kino, relaks, wybrane audycje telewizyjne

2. Podstawą wypoczynku powinien być ruch na świeżym powietrzu. Lekarze i psycholodzy radzą zgodnie: zmęcz swoje ciało, a ono ci się odwdzięczy. Wybierz rodzaj aktywności, którą lubisz – marsz, jazda na rowerze.

3. Może to być nudne, ale staraj się utrzymywać przez cały tydzień ład w domu, określając obowiązki domowników, wówczas nie będziesz tracić czasu na generalne porządki w weekendy.

4. Dopilnuj dzieci, aby w ciągu tygodnia obrabiały systematycznie lekcje. Wówczas nie zmarnujecie weekendu nad książkami, często w nerwowej atmosferze. Sobotę i niedzielę ogłoś dniem bez komputera i gier telewizyjnych. Wraz z dziećmi przypnij rolki, wsiądź na rower, idź na basen.

5. To nie prawda, że w weekendy należy celebrować rodzinne obiady. Zamiast spędzać czas w kuchni, wybierz się z rodziną za miasto. Jest tam wiele barków i restauracji, w których po spacerze można smacznie i tanio zjeść

6. Zakupy zrób w ciągu tygodnia, najpóźniej w piątek wieczorem. Weekend w centrum handlowym coraz popularniejszy wśród Polaków, to również czas stracony.

7. Nie bądź zazdrosny o sportowe pasje partnera. Zajmij się sobą. To nieprawda, że całe weekendy trzeba spędzać razem. (PAI)


wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Zanim schudniesz
Dieta podstawowa - Bez wyrzeczeń i udręki
Polub niektóre bakterie
Sprytniejsza od grypy
Obserwuj pieprzyki
Śmiech to zdrowie
Pięć szybkich reakcji na dziecięce dolegliwości
Sposoby na zmęczone oczy
Cellulitu nie usunie krem
Na zimowy poranek
Trzymaj się ciepło
Unikamy przeziębienia
Jak bronić się przed grypą
Szczęście dobre na serce
Herbaciane oblicza
Dieta na piątkę - Dieta dr. Hempere
Piersi jak nowe - Rozmowa z dr. Markiem Szczytem, specjalistą chirurgii plastycznej
Rak - dramat kobiety
Anemia - Zmora młodych kobiet
Leczenie tańcem - Dla ciała i ducha
Dieta życia - Co jada Holywood?
Kapuśniak na śniadanie, obiad i kolację
Witaminowa dieta weekendowa - Mniej w talii, lepsza cera
Najwięcej witaminy mają...
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |