Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Aniela i January Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowe ciało
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Obserwuj pieprzyki

Za czerniaka odpowiedzialne jest słońce i pieprzyki. Jednak można się przed czerniakami chronić. Całkowicie wyleczalny jest w momencie szybkiej reakcji. Wystarczy oglądać pieprzyki, chodzić do dermatologa i nie przesadzać z opalaniem.

Jak poznać czerniaka?

Napawać niepokojem powinny jedynie zmiany wyglądu znamienia oraz pieprzyki duże, asymetryczne, wielobarwne. Dlatego jeśli ktoś ma sporo znamion, musi je bacznie obserwować. Czerniak złośliwy pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku. Powstaje z komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę, które ulęgają złośliwej przemianie. Najczęściej pojawia się na skórze, ale także może występować na błonach śluzowych, czy w siatkówce oka. Ma wyjątkową skłonność do wczesnych przerzutów. Oczywiście nie każdy pieprzyk jest groźny.

Dlaczego mamy znamiona?

Okazuje się, że niestety nie do końca wiadomo, dlaczego występują na skórze różnego rodzaju znamiona. Z pewnością dużą rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Istotnym czynnikiem jest także fototyp skóry, czyli jej odporność na działanie słońca oraz częstotliwość i intensywność opalania. Osoby, które mają jasną karnację są mniej odporne na promienie UV i to właśnie u nich ryzyko rozwoju znamion barwnikowych jest wyższe. Dla nich właśnie zalecane są kremy z wysokimi filtrami: 40-60. Należy pamiętać o tym, że zastosowanie tak wysokich filtrów w kremie nie upoważnia nas do bezkarnego, długiego przebywania na słońcu. Niestety nie stworzono jeszcze doskonałych kremów z filtrami.

Jak najlepiej usunąć znamię?

Jedyną właściwą metodą jest chirurgiczne usunięcie znamienia. Wycina się pieprzyk ze sporym marginesem skóry. Robi się to w celu zbadania zmiany skóry pod mikroskopem. Wówczas dermatolog ocenia, czy zmiana została usunięta w całości. Pozostałe metody usuwania znamion np. za pomocą lasera, metodą kriochirurgii, zamrażania, czy wreszcie elektrokalgulacji nie pozwalają na jakże ważną późniejszą ocenę histopatologiczną.

Każdy z nas mimo wszystko powinien choć raz w roku odwiedzić gabinet dermatologa. A ci, którzy mają wiele znamion, powinni go odwiedzać co trzy miesiące. Czerniak rozpoznany i usunięty w pierwszym okresie trwania choroby jest prawie całkowicie wyleczalny, więc nie zaniedbujmy pieprzyków.

Agnieszka Granatowska

wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Zanim schudniesz
Dieta podstawowa - Bez wyrzeczeń i udręki
Polub niektóre bakterie
Sprytniejsza od grypy
Śmiech to zdrowie
Pięć szybkich reakcji na dziecięce dolegliwości
Sposoby na zmęczone oczy
Cellulitu nie usunie krem
Na zimowy poranek
Trzymaj się ciepło
Unikamy przeziębienia
Jak bronić się przed grypą
Szczęście dobre na serce
Herbaciane oblicza
Dieta na piątkę - Dieta dr. Hempere
Piersi jak nowe - Rozmowa z dr. Markiem Szczytem, specjalistą chirurgii plastycznej
Rak - dramat kobiety
Anemia - Zmora młodych kobiet
Leczenie tańcem - Dla ciała i ducha
Dieta życia - Co jada Holywood?
Kapuśniak na śniadanie, obiad i kolację
Witaminowa dieta weekendowa - Mniej w talii, lepsza cera
Choroba weekendowa - Czas wolny należy planować jak pracę
Najwięcej witaminy mają...
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |