Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Aniela i January Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Zdrowe ciało
» Zdrowym być  » Lekarz radzi  » Chorowanie w US 

Śmiech to zdrowie

Śmiech odmładza, poprawia krążenie krwi, jest wspaniałą gimnastyką twarzy, klatki piersiowej i brzucha. Najpiękniejsze zmarszczki to właśnie te, które tworzą się od śmiechu.

Tak samo jak na co dzień potrzebujemy paru komplementów, by mieć dobre samopoczucie, tak samo potrzebujemy kilka razy dziennie wstrząsającego przeponą śmiechu, aby cieszyć się zdrowiem. Uśmiech jest także najlepszym początkiem naszego kontaktu z ludźmi.

Śmiech śmiechowi nie równy

Poważną twarz, bez jakichkolwiek grymasów, która tryska radością, chociaż nie pojawia się uśmiech - to pierwszy stopień na skali radosnego, emocjonalnego wyrazu.

Drugi stopień to uśmiech i chichot, który jest mocniejszy, choć nie zawsze prawdziwy. Tchnienie radości, lekki uśmieszek lub chichot są progiem do bezgłośnego śmiechu. Gdy śmiech ten narasta, zmienia się momentalnie mimika twarzy i jesteśmy w stanie go usłyszeć.

Trzeci śmiech słychać i to często na całe gardło.

Czwartym stopniem jest śmiech do łez, który nie jest tak głośny jak poprzedni, ale towarzyszą mu często mimowolne ruchy ciała.

Fizjologia śmiechu

Śmiech jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli. Gdy jesteś wesoły efektywność prawej i lewej półkuli mózgowej jest lepiej skoordynowana. Podczas śmiechu zmienia nam się mimika twarzy, ponieważ mięśnie twarzy się kurczą, wydajemy z siebie charakterystyczne dźwięki, często oczy nam się zaczerwieniają i napływają łzami. Śmiech uwalnia z nas duże ilości energii. Gwałtowne ruchy mięśni przetaczają krew w kierunku serca, wspomagając krwioobieg. Nacisk ten również wymusza opróżnienie pęcherzyka żółciowego (głównie w 4. stopniu śmiechu).

Zwykle człowiek oddycha bardzo płytko i tylko górną częścią płuc, zatem wdycha niewielką ilość powietrza. Tymczasem śmiejąc się pobieramy nie 0.5 ale aż 1.5 l powietrza dotleniając skutecznie organizm.

Śmiech pobudza również układ odpornościowy, hamując wydzielanie hormonów stresu: adrenaliny i kortyzolu. Zwiększa wydzielanie endorfin (hormonów szczęścia) i łagodzi bóle głowy, mięśni, zębów.

Jak to zastosować w praktyce?

Tak jak ziewanie, tak i śmiech jest zaraźliwy. Najłatwiej o śmiech w dobrym towarzystwie (nie musi to być towarzystwo telewizora ;-) Wystarczy wyostrzyć nasze spojrzenie na komiczne sytuacje. Śmiejmy się z każdej głupoty i z wszystkich radosnych wydarzeń, z trafnych dowcipów i z siebie samych.

Podczas ostatniego wyjazdu harcerskiego doświadczyłam tylu śmiesznych sytuacji, że do teraz czuję bolące mięśnie przepony ;)) Takiego bólu śmiało życzę.

Pchełkawydrukuj   |   wyślij znajomemu
Zanim schudniesz
Dieta podstawowa - Bez wyrzeczeń i udręki
Polub niektóre bakterie
Sprytniejsza od grypy
Obserwuj pieprzyki
Pięć szybkich reakcji na dziecięce dolegliwości
Sposoby na zmęczone oczy
Cellulitu nie usunie krem
Na zimowy poranek
Trzymaj się ciepło
Unikamy przeziębienia
Jak bronić się przed grypą
Szczęście dobre na serce
Herbaciane oblicza
Dieta na piątkę - Dieta dr. Hempere
Piersi jak nowe - Rozmowa z dr. Markiem Szczytem, specjalistą chirurgii plastycznej
Rak - dramat kobiety
Anemia - Zmora młodych kobiet
Leczenie tańcem - Dla ciała i ducha
Dieta życia - Co jada Holywood?
Kapuśniak na śniadanie, obiad i kolację
Witaminowa dieta weekendowa - Mniej w talii, lepsza cera
Choroba weekendowa - Czas wolny należy planować jak pracę
Najwięcej witaminy mają...
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |