Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Filip i Róża Wyślij » życzenia » kwiatyPoszukaj w poradach:
Poszukaj w archiwum:Po pierwsze: finanse
» Ubezpieczenia 

Czy mogę ubezpieczyć dom sąsiada?

Prawo mówi, że podstawowym warunkiem istnienia polisy ubezpieczeniowej jest ubezpieczalna korzyść (insurable interest). Osoba ma ubezpieczalną korzyść wtedy kiedy strata całkowita lub częściowa ubezpieczanej rzeczy spowoduje u danej osoby uszczerbek finansowy.

Uszkodzenie własnego samochodu w wypadku jest doskonałym przykładem. Niezależnie czy samochód będziemy naprawiać, czy sprzedamy po zniżonej cenie, ze względu na powstałe zniszczenia, ponosimy stratę finansową.

Jeśli nasz przyjaciel rozbije samochód, to może nam być bardzo przykro, ale nie ponosimy straty finansowej czyli nie posiadamy ubezpieczalnej korzyści. Stąd ubezpieczanie swojego samochodu “na kolegę” może mieć katastrofalne następstwa.

Firma może odmówić pokrycia strat, jednocześnie unieważniając polisę. Ubezpieczalna korzyść w ubezpieczeniach majątkowych musi istnieć tak w czasie zakładania polisy jak i w czasie kiedy nastąpiła strata.

Trochę inaczej sprawa ma się w stosunku do ubezpieczeń na życie. Tu ubezpieczalną korzyść mamy w swoim życiu i w życiu naszych najbliższych. Oprócz tego grono to jest powiększone o osoby powiązane z nami finansowo, np partner w biznesie lub osoba, której pożyczyliśmy pieniądze. W wypadku tych polis, ubezpieczalna korzyść musi istnieć tylko w momencie wykupu kontraktu.

Jasno z tego wynika, że nie możemy ubezpieczyć ani domu naszego sąsiada, ani życia naszego szefa, chociaż wiemy że jego zachowanie tego ostatniego nie raz prowokowało ludzi aby mu urwać głowę.

Janusz DomaszukCzy wiesz, że:

Najstarszym biznesem prowadzonym nieprzerwanie przez tę samą rodzinę jest Zildjian Cymbal Co. z miasteczka Norwood w stanie MA. Biznes został założony w 1623 roku w Konstantynopolu i przeniesiony do USA w 1929 roku.

wydrukuj   |   wyślij znajomemu
Unia może płacić wyższe odsetki
Mały biznes
Wypadki, mandaty a ubezpieczenie
Dolar i symbole
Ile kosztuje pożyczka?
Ubezpieczenie bez amerykańskiego prawa jazdy
Korzystaj z pomocy brokera
Mity o ubezpieczeniu na zdrowie
strona główna Powrót na strone główną Poradników
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |