Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Alicja i Sebastian Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
poniedziałek
16
grudnia
2019 roku
Alicja i Sebastian
350 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 7.39, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 44 minuty.

Urodzeni 16 grudnia
wiedzą, czego oczekują od życia. Odznaczają się bowiem jasnością celów i dużymi zdolnościami praktycznymi. Są przy tym bardzo przedsiębiorczy i ruchliwi. Dużą rolę w ich działaniu odgrywa intuicja.

K A L E N D A R I U M

1612 – Astronom Simon Marius odkrył Wielką Mgławicę Andromedy.

1637 - Wojska polskie dowodzone przez hetmana polnego koronnego Mikołaja Potockiego pokonały armię kozacką Pawła Pawluka w bitwie pod Kumejkami.

1761 – Wojna siedmioletnia: po 5 miesiącach oblężenia Rosjanie zdobyli Twierdzę Kołobrzeg.

1672 - W klasztorze św. Marcina w Nevers (Francja) zmarł Jan Kazimierz, były król Polski, syn Zygmunta III Wazy.

1770 - Urodził się Ludwig van Beethoven, niemiecki kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki, autor 9 symfonii, oper, koncertów, uwertur i sonat. (zm. w 1827 r.)

1773 – Protest Amerykanów przeciw brytyjskim podatkom, znany jako herbatka bostońska (Boston Tea Party).

1776 – Urodził się niemiecki fizyk Johann Wilhelm Ritter, odkrywca promieniowania ultrafioletowego.

1792 - Urodził się Antonio Corazzi, florencki architekt tworzący w Polsce. Zbudował Teatr Wielki w Warszawie, Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu, który jest teraz siedzibą prezydenta Warszawy. (zm. w 1877r.)

1804 - Urodził się Ludwik Nabielak, działacz polityczny, poeta, historyk literatury. W Powstaniu Listopadowym dowodził atakiem na Belweder, walczył pod Grochowem, Iganiami i Ostrołęką. Zmarł na emigracji w Paryżu w 1883 r.

1811 – W dolinie Missisipi, w okolicy miasta New Madrid, doszło na najpotężniejszego trzęsienia ziemi w historii USA, o sile ok. 8 stopni w skali Richtera. Zniszczeniu uległo 5 miasteczek, a rzeka Missisipi na krótki czas odwróciła swój bieg.

1821 - Namiestnik Królestwa Polskiego, Józef Zajączek rozwiązał wszystkie loże wolnomularskie.

1857 - Urodził się Edward Emerson Barnard, amerykański astronom, wykonał pierwszą fotografię Drogi Mlecznej, odkrył kilkanaście komet oraz mgławic. (zm. w 1923 r.)

1871 - Zmarł Wojciech Grzymała, działacz polityczny w Królestwie Polskim i na emigracji. Był adiutantem generała Józefa Zajączka i księcia Józefa Poniatowskiego. (ur. w 1793 r.)

1898 - Zmarł Paweł Trietjakow, rosyjski kolekcjoner i mecenas sztuki, założyciel galerii malarstwa w Moskwie.

1907 - Władze carskie w Warszawie zawiesiły działalność Polskiej Macierzy Szkolnej na terenie całego Królestwa Polskiego.

1916 - Urodził się Edward Dziewoński, aktor i reżyser, twórca kabaretu Dudek. (zm. w 2002 r.)

1918 – Założono Komunistyczną Partię Robotniczej Polski.

1921 - Zmarł Charles Camille Saint-Saens, francuski kompozytor, wirtuoz fortepianu, organista i dyrygent, autor 13 oper, w tym najbardziej znanej - "Samson i Dalila". (ur. 9.10.1835 r.)

1922 - W warszawskiej "Zachęcie" podczas otwarcia wystawy zginął Gabriel Narutowicz, pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wybitny inżynier i naukowiec. Został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego.

1933 - W Warszawie zostało otwarte Muzeum Przemysłu i Techniki.

1938 - Urodził się Zbigniew Religa, kardiochirurg, twórca kliniki kardiochirurgii w Zabrzu, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i Białymstoku, autor polskiego prototypu sztucznego serca i zastawki biologicznej. (zm. w 2009 r. na raka płuc).

1939 - W rosyjskim łagrze zmarł Bruno Jasieński, pisarz, autor sztuk scenicznych i utworów poetyckich. (ur. w 1901 r.)

1943 – Pod Częstochową hitlerowcy rozstrzelali 20 żołnierzy AL i AK za sabotaż w hucie Raków.

1943 - Urodził się Steven Bochco, amerykański scenarzysta filmów "Wampir", "Niemy Wyścig", współautor "Colombo".

1944 - Niemiecki pocisk rakietowy V2 uderzył w budynek kina w belgijskiej Antwerpii. Zginęło 567 osób.

1944 - Niemcy rozpoczęli ofensywę w Ardenach, przełamując obronę amerykańską. Alianci powstrzymali Niemców nad Mozą, a po otrzymaniu posiłków przeszli do kontruderzenia. Atak Niemców opóźnił o kilka tygodni ofensywę aliantów na terytorium Niemiec.

1944 - W katastrofie lotniczej zginął Glenn Miller, amerykański muzyk jazzowy, dyrygent słynnej orkiestry tanecznej, nazwanej jego imieniem. (ur. 1.03.1904 r.)

1960 - 134 osoby zginęły w zderzeniu samolotów pasażerskich DC-8 i Super Constellation podczas burzy śnieżnej nad Nowym Jorkiem.

1970 - Strajk na Wybrzeżu rozszerzył się na kolejne zakłady na Wybrzeżu: Gdynię, Tczew, Pruszcz Gdański i Elbląg. Milicja aresztowała komitet strajkowy w Gdyni. Stocznia Gdańska została otoczona i ostrzelana przez wojsko.

1971 - Bangladesz uzyskał niepodległość (od Pakistanu).

1980 - W Gdańsku odsłonięto pomnik Poległych Stoczniowców 1970.

1981 - Podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" funkcjonariusze ZOMO otworzyli ogień do strajkujących. Zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych. Sprawcy masakry do dziś nie zostali ukarani.

1983 - Uchwalenie przez Zgromadzenie Ogólne NZ deklaracji o potępieniu wojny nuklearnej.

1989 - Antyrządowa manifestacja ludności pochodzenia węgierskiego w Timisoarze zapoczątkowała rewolucję w Rumunii, zakończoną obaleniem reżimu Nicolae Ceausescu i przejęciem władzy przez Front Ocalenia Narodowego.

1991 - Kazachstan ogłosił niepodległość (od ZSRR).

1991 - Minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Krzysztof Skubiszewski podpisał w Brukseli układ o stowarzyszeniu Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą.

1997 - Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO podpisali w Brukseli protokół o przystąpieniu Polski, Czech i Węgier do Paktu Północnoatlantyckiego.

1997 – Około 700 japońskich dzieci trafiło do szpitali z objawami epilepsji po obejrzeniu odcinka serialu animowanego z Pokémonami.

1998 - Rozpoczęły się amerykańsko-brytyjskie naloty na Irak (Operacja Pustynny Lis). Wojna trwała do 15 grudnia 2011. W tym dniu Stany Zjednoczone oficjalnie zakończyły wojnę w Iraku. Podczas ceremonii na lotnisku międzynarodowym w Bagdadzie z udziałem ministra obrony Leona Panetty zwinięto wojskową flagę. W wojnie w Iraku zginęło, prawie 4500 żołnierzy USA i ponad 100 tys. Irakijczyków.

2011 - Światowa Organizacja Handlu (WTO) przyjęła formalnie Rosję na swego członka. Na członkostwo w tym światowym klubie handlowym Moskwa czekała 18 lat.| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |