Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Cyprian i Emilian Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
sobota
8
sierpnia
2020 roku
Cyprian i Emilian
220 dzien roku
Słońce wzeszło o godzinie 5.07, zajdzie o 20.15. Dzień będzie trwał 15 godzin i 8 minut.

Osoby urodzone 8 sierpnia są wszechstronnie uzdolnione i mają znaczne ambicje życiowe. Głównie liczą na siebie, ale chętnie korzystają z pomocy innych. Bardzo uczuciowe, nie ustają w poszukiwaniach partnera na całe życie. Niecierpliwe i popędliwe, mogą być przykre w stosunkach międzyludzkich.

K A L E N D A R I U M

1747 - W Warszawie otwarto pierwszą publiczną bibliotekę, utworzoną ze zbiorów braci Józefa i Andrzeja Załuskich. Bezpłatna biblioteka mieściła się w pałacu Danilowiczowskim i liczyła blisko 240 tys. druków.

1890 - Urodziła się Zofia Kossak-Szczucka, pisarka, znana z powieści historycznych o tematyce religijnej, jak: "Krzyżowcy", "Przymierze", Bez oręża". Wydała też wspomnienia z obozu w Oświęcimiu "Z otchłani" oraz baśń "Kłopoty Kacperka...". Zmarła 9 kwietnia 1968 roku.

1901 - Urodzłl się Ernest Lawrance, amerykański fizyk nuklearny, współtwórca pierwszego cyklotronu, laureat nagrody Nobla w 1939 roku w dziedzinie fizyki. Zmarł 28 sierpnia 1958 roku.

1927 - Otwarto Most Pokoju nad Niagara, łączacy Buffalo w Stanach Zjednoczonych z Fort Erie w Kanadzie.

1937 - Urodził sie Dustin Hoffman, amerykański aktor, znany z ról w filmach: "Absolwent", "Sprawa Kramerów", "Maratończyk" "Rain man". Dwukrotnie otrzymał Oscara - w 1979 oraz 1989 roku.

1940 - Rozpoczęła się "Bitwa o Anglię", której walki trwały do 31 października. W walkach uczestniczyły polskie dywizjony 302 i 303 oraz polscy piloci w jednostkach RAF. Niektórzy historycy uznają datę rozpoczęcia Bitwy o Anglię - 13 sierpnia, tzw. "Dzień Orła", czyli początek zmasowanych niemieckich nalotów bombowych na Wielką Brytanię.

1944 - Pod Falaise we Francji rozpoczęła się bitwa wojsk sprzymierzonych z grupą niemieckiej Armii "B". W walkach, które trwały do 22 sierpnia, uczestniczyła 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

1945 - W nocy z 8 na 9 sierpnia Związek Radziecki wypowiedział wojnę Japonii.

1963 - Napad stulecia w Wielkiej Brytanii. W nocy grupa bandytów dokonała napadu na wagon pocztowy pociągu ekspressowego relacji Glasgow-Londyn, rabując blisko 3 miliony funtów szterlingów, to jest około 50-ciu milionów dolarów. 40 rocznica

1974 - Prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon ogłosił przed Kongresem swoją dymisję, spowodowaną aferą Watergate.
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |