Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Klaudia i Wincenty Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
środa
20
marca
2019 roku
Klaudia i Wincenty
80 dzień roku
Słońce wzeszło o 5.40, zajdzie o 17.48. Dzień będzie trwał 12 godzin i 8 minut.

Urodzeni 20 marca
to osoby obdarzone ścisłym umysłem, posiadające wybitne zdolności o charakterze uniwersalnym. Są bardzo ambitne i jednocześnie konsekwentne. Zawsze wierzą we własne możliwości. W swoich przekonaniach są stałe, a nawet uparte. Rzadko zmieniają zdanie.

K A L E N D A R I U M

43 p.n.e. - Urodził się Owidiusz, poeta, twórca wielu elegii, m.in. "Amores" i "Tristia". Umarł około 17 r. naszej ery.

1673 - Zmarł ojciec Augustyn Kordecki, przeor Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. W 1655 r. kierował obroną sanktuarium przed wojskami szwedzkimi.

1727 - Zmarł Isaac Newton, angielski fizyk, astronom, matematyk, współodkrywca rachunku różniczkowego i całkowego. Sformułował zasady dynamiki i prawo powszechnego ciążenia oraz opracował teorię ruchu planet. (ur. w 1643 r.)

1848 - Początek Wiosny Ludów na ziemiach polskich, czyli Powstania Wielkopolskiego, skierowanego przeciw Prusom. Zakończone kapitulacją 9 maja tego samego roku.

1875 - Zmarł January Suchodolski, malarz batalista, współorganizator Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie. Ogromną popularność przyniosły mu sceny historyczno-batalistyczne, jak "Bitwa pod Samosierrą" czy "Przejście Napoleona przez Berezynę". (ur. w 1797 r.)

1895 - Urodził się August Emil Fieldorf, generał, legionista, komendant Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępca ostatniego komendanta AK generała Leopolda Okulickiego. Aresztowany przez NKWD, internowany, po powrocie do Polski ponownie aresztowany i skazany na śmierć. Stracony 24.02.1953 r. Pośmiertnie zrehabilitowany w lipcu 1958 r.

1925 - Zmarł Lord Curzon, brytyjski polityk, autor projektu polsko-radzieckiej linii granicznej (m.in. wzdłuż Bugu), przedstawionego w 1920 r., a zrealizowanego w 1944 r.

1929 - Zmarł Ferdinand Foch, marszałek Francji, Polski i Wielkiej Brytanii. Podczas I wojny światowej był dowódcą 9 armii. Dowodził w zwycięskiej bitwie nad Marną. Od 1918 r. był naczelnym wodzem sił sprzymierzonych. Napisał "Zasady sztuki wojennej". (ur. w 1851 r.)

1933 - W Niemczech w Dachau powstał obóz koncentracyjny.

1937 - Sejm RP uchwalił ustawę o święcie narodowym 11 listopada.

1937 - Rozpoczęto budowę miasta i huty Stalowa Wola.

1941 - Urodził się Jerzy Duda-Gracz, malarz , autor scen rodzajowych, jak "Jeźdźcy Apokalipsy", "Hamlet polny", a także cyklu pejzaży jurajskich.

1942 - W okupowanej przez Niemców Warszawie po raz pierwszy pojawił się znak Polski Walczącej nazywany popularnie kotwicą, utworzony z połączonych liter P i W. Znak został wyłoniony w konspiracyjnym konkursie. Symbolizował opór i walkę z okupantem.

1942 - W Zgierzu pod Warszawą Niemcy w publicznej egzekucji zamordowali 100 Polaków, a 300 wywieźli do obozów koncentracyjnych.

1946 - Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, założone w 1906 r. wznowiło swoją działalność. W 1950 r. w wyniku połączenia PTK z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

1978 – Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta zakończyła samotny rejs jachtem dookoła świata.

1992 - W Warszawie otwarto przedstawicielstwo Biura Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców.

1993 - Zmarł Lech Zahorski, artysta plastyk, satyryk, dziennikarz, ilustrator książek, autor scenografii do "Aidy" i "Pięknej Heleny". Zaprojektował kostiumy do "Krzyżaków" i "Pana Wołodyjowskiego". (ur. w 1923 r.)

2002 - Zmarł Andrzej "Ibis" Wróblewski, dziennikarz, krytyk literacki, publicysta, autor felietonów "Byki ibyczki", "Piórkiem Ibisa", publikowanych w dzienniku "Życie Warszawy".

2003 - Stany Zjednoczone rozpoczęły operację "Iracka Wolność", skierowaną przeciwko reżimowi Saddama Husajna.

2017 - W wieku 101 lat zmarł David Rockefeller, miliarder, finansista, były szef banku Chase Manhattan. Był patriarchą jednej z najbardziej wpływowych amerykańskich rodzin. Nazwisko Rockefeller jest jednym z symboli drapieżnego kapitalizmu. Podczas pracy w Chase Manhattan Rockefeller znany był z budowania sieci bliskich relacji z rządami i międzynarodowymi korporacjami. Od jego dołączenia do Chase Manhattan w 1946 r. wartość instytucji wzrosła z 4,8 mld USD do 76,2 mld w roku 1981, kiedy ustępował z funkcji prezesa i odchodził z banku. Szefował tej instytucji przez 12 lat.
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |