Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Paulina i Wanda Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
26
stycznia
2020 roku
Paulina i Wanda
26 dzień roku
Słońce wzeszło o 7.26, zajdzie o 16.11. Dzień będzie trwał 8 godzin i 45 minut.

Urodzeni 26 stycznia
są obdarzeni dużymi zdolnościami organizatorskimi i handlowymi. W działaniach stosują niekonwencjonalne metody, które przynoszą im efekty i uznanie. W dążeniu do celu są zdecydowani i wytrwali, przekonani o ostatecznym sukcesie. Mimo pogodnego usposobienia nie są zbyt lubiani, gdyż trudno im ustrzec się zarozumialstwa i krytykowania innych. Ponadto często wpadają w gniew.

K A L E N D A R I U M

1699 - W Karłowicach został zawarty pokój między Turcją a Polską, Austrią i Wenecją. Do Rzeczypospolitej wróciły Podole z Kamieńcem i ziemie położone na prawym brzegu Dniepru.

1736 - Król Stanisław Leszczyński abdykował, a następnie wyjechał do Francji.

1788 - W Australii założono pierwszą osadę, obecnie - miasto Sydney. Na pamiątkę tego wydarzenia, dzień 26 stycznia ustanowiono świętem narodowym Australii.

1790 - W wiedeńskim Hofburgtheater odbyła się premiera opery "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

1797 - W Petersburgu Rosja, Prusy i Austria podpisały ostateczną konwencję rozbiorową, która stwierdzała, że Królestwo Polskie "obecnie i na zawsze uznane jest jako nie istniejące".

1809 - Urodził się Sabała, właściwie Jan Krzeptowski, góral, gawędziarz ludowy, skrzypek i pieśniarz. (zm. w 1894 r.)

1823 - Zmarł Edward Jenner, angielski lekarz, wynalazca szczepionki przeciwko ospie.

1880 - Urodził się Douglas MacArthur, jeden z najwybitniejszych amerykańskich dowódców w II wojnie światowej. Zasłużył się w walkach z Japończykami o wyspy na Pacyfiku. (zm. w 1964r.)

1919 - Odbyły się pierwsze wybory do Sejmu Ustawodawczego, który miał określić ustrój i podstawowe prawa Polski. Wybory wygrała koalicja partii prawicowych (34,2%).

1925 - Urodził się Paul Newman, amerykański aktor i reżyser filmowy znany m.in. z ról w filmach "Żądło", "Butch Cassidy i Sundance Kid". W 1987 r. otrzymał Oscara za rolę starego bilardzisty w filmie "Kolor pieniędzy" i w 1985 r. za całokształt twórczości.

1928 - Urodził się Roger Vadim, francuski reżyser, jeden z pionierów "nowej fali", odkrywca Brigitte Bardott, autor głośnych filmów: "I Bóg stworzył kobietę" oraz "Niebezpieczne związki".

1934 - III Rzesza podpisała pakt o nieagresji z Polską. Dokument miał obowiązywać przez 10 lat, a został jednostronnie wypowiedziany przez Niemcy 28 kwietnia 1939 roku.

1936 - Urodził się Jan Tadeusz Stanisławski, aktor, satyryk, założyciel Samodzielnej Katedry Mniemanologii Stosowanej, autor powiedzonek "I to by było na tyle", grał także role teatralne w "Barbarzyńcach", "Locie nad kukułczym gniazdem" oraz filmowe: w "Zezowatym szczęściu". Jest autorem piosenek "Cała sala śpiewa z nami", "Orkiestry dęte", "Czterdzieści lat minęło", "Na deptaku w Ciechocinku".

1943 - W obozie w Dachau został zabity zastrzykiem fenolu ks. bp Michał Kozal, sufragan włocławski, beatyfikowany 14 czerwca 1987 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

1964 - Zmarł Xawery Dunikowski, rzeźbiarz, malarz, pedagog, autor rzeźb: "Macierzyństwo", cykli "Kobieta brzemienna", "Głowy wawelskie", pomników: "Czynu Powstańczego" na Górze św. Anny, "Powstańców Warszawy", "Józefa Dietla" w Krakowie, autor portalu kościoła jezuitów w Krakowie. (ur. 24.11.1875 r.)

1976 - Zmarł Witold Doroszewski, językoznawca, wykładowca języka polskiego na uniwersytetach Europy Zachodniej i Stanów Zjednocoznych. Był twórcą warszawskiej szkoły językowej i naczelnym redaktorem "Słownika Języka Polskiego" oraz "Słownika poprawnej polszczyzny". (ur. 1.05.1899 r.)

1985 - Zmarł Kenny Clark, jeden z najsłynniejszych muzyków w historii jazzu. W swojej karierze nagrał ponad trzysta płyt. Uchodził za twórcę nowoczesnej szkoły perkusji.

1992 - W Poznaniu utworzono Stowarzyszenie Prasy Lokalnej.

1993 - Ostatni prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel został wybrany przez parlament na pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.

1997 - Zmarła Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka, pieśniarka, współzałożycielka oraz dyrektor Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze". Grała w filmach "Manewry miłosne", "Ada to nie wypada", "Papa się żeni", "Każdemu wolno kochać".

1999 - Stolica Apostolska ogłosiła dekret o nowym rytuale egzorcyzmów, który pozostawał w zasadzie niezmieniony od 1614 r.| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |