Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Dagmara i Aleksandra Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
środa
12
grudnia
2018 roku
Dagmara i Aleksandra
346 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 7.36, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 47 minut.

Urodzeni 12 grudnia
cenią sobie niezależność myślenia i działania. Mają wszechstronne zdolności, są energiczni i aktywni. Cechuje ich poczucie piękna i wspaniałomyślność.

K A L E N D A R I U M

1531 - Objawienie Najświętszej Maryi Panny w Guadalupe. Matka Boża ukazała się Indianinowi św. Juanowi Diego na wzgórzu Tepeyac. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl. Pod wpływem objawień Aztekowie masowo zaczęli przyjmować chrześcijaństwo. W ciągu zaledwie sześciu lat po objawieniach aż osiem milionów Indian przyjęło chrzest. Dało to początek ewangelizacji całej Ameryki Łacińskiej. W miejscu objawień wybudowno sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, które aktualnie jest największym sanktuarium maryjnym na świecie – rocznie przybywa do Meksyku 12 milionów pielgrzymów.

1586 - W Grodnie w wieku 53 lat zmarł Stefan Batory, król Polski, wielki książę litewski i książę Siedmiogrodu. Przez wielu historyków uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich królów elekcyjnych. Okoliczności zgonu nie zostały wyjaśnione. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że władca został otruty.

1630 – Urodził się szwedzki przyrodnik Olof Rudbeck, który odkrył układ limfatyczny.

1823 - Urodził się Władysław Anczyc, autor książek dla dzieci, tłumacz literatury, działacz ludowy, autor „Elementarza dla dzieci polskich”, dramatów „Kościuszko pod Racławicami”, „Emigracja chłopska” i patriotycznej pieśni „Marsz strzelców” (zm. 28.07.1883 r.)

1852 - Urodził się Albert Abraham Michelson, amerykański fizyk polskiego pochodzenia, prof. uniwersytetów w Cleveland i Chicago, laureat nagrody Nobla w 1907 r. w dziedzinie fizyki za konstrukcję interferometru. (zm. 9.05.1931 r.)

1860 - Urodził się Jan Kasprowicz, poeta. Autor poematów i zbiorów wierszy "Z chłopskiego zagonu", "Krzak dzikiej róży", "Księga ubogich" oraz dramatów "Świat się kończy" i "Marchołt", a także przekładów i prac historyczno-literackich. (zm. 1.08.1926 r.)

1846 – Urodził się niemiecki chemik Eugen Baumann, który w 1896 r. odkrył, że tarczyca zawiera dużo jodu.

1863 - Urodził się Edvard Munch, malarz i grafik norweski. Stworzył własny styl, w którym łączył secesyjną linię z treściami symbolicznymi. Jest uważany za prekursora ekspresjonizmu. (zm. 23.03.1944r.)

1866 – W Mulhouse we Francji urodził się szwajcarski chemik Alfred Werner, który stworzył teorię opisującą mechanizm łączenia się atomów w cząsteczki. W 1913 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

1866 – Urodził się Harry Warner, założyciel, wspólnie z braćmi Albertem, Samuelem i Jack'em, jednej z największych wytwórni filmowych na świecie - Warner Brothers. W 1928 r. wyprodukowali pierwszy film dźwiękowy - "Śpiewak jazzbandu" z Alem Jolsonem w roli głównej. (zm. 25.07.1958 r.)

1882 - Urodził się Akiba Rubinstein, szachista, teoretyk i mistrz gry końcowej, mistrz Polski w 1927 r. W 1912 r. osiągnął niecodzienny sukces, wygrywając pięć ważnych międzynarodowych turniejów w ciągu jednego roku, co pozostaje rekordem do dzisiaj. Od 1926 r. przebywał za granicą. (zm. 14.03.1961 r.)

1901 - Włoski wynalazca Guglielmo Marconi jako pierwszy na świecie przeprowadził transmisję radiową przez Atlantyk. Dwadzieścia lat po tym, jak pierwszy sygnał przemierzył Atlantyk odbiorniki radiowe pojawiły się w milionach domów.

1911 - Król brytyjski Jerzy V położył kamień węgielny pod budowę New Delhi, miasta które poźniej stało się stolicą Indii.

1915 - Urodził się Jeremi Przybora, pisarz, satyryk, współtwórca „Kabaretu Starszych Panów”, radiowego Teatrzyku „Eteryk” i cyklu audycji „Divertimento”. Był autorem tekstów piosenek „Addio pomidory”, „Jeżeli kochać”, „Walc Embarras”, „Piosenka jest dobra na wszystko” oraz autorem książek: „Spacerek przez Eterek”, „Mieszanka firmowa”, „Przymknięte oko opatrzności”. (zm. 4.03.2004 r.)

1915 - Urodził się Frank Sinatra, amerykański piosenkarz uważany za jednego z najlepszych wokalistów wszechczasów. Jego najbardziej znane piosenki to: „My Way”, „New York, New York”, „Strangers in the Night”, „Night and Day”. Grał też w filmach, m.in. „Stąd do wieczności”, „Przeżyliśmy wojnę”, „W 80 dni dookoła świata”. (zm. 14 maja 1998 r.)

1917 - Premier Włoch Vittorio Emanuele Orlando stwierdził na forum włoskiego parlamentu: "Utworzenie niepodległej i zjednoczonej Polski w warunkach zapewniających jej swobodny rozwój polityczny i gospodarczy stanowi jeden z elementów sprawiedliwego i trwałego pokoju".

1929 - Urodził się John Osborne, dramaturg angielski, czołowy reprezentant grupy "młodych gniewnych", autor sztuk o współczesnej problematyce społeczno-psychologicznej - "Miłość i gniew" i "Nie do obrony". (zm. 8.01.1994 r.)

1931 - W Warszawie zmarł Konstanty Dowbór-Muśnicki, generał I Korpusu Polskiego w Rosji. W latach 1917-18 był członkiem działającego w Rosji Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego. (ur. 20.04.1857 r.)

1945 - Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie po sfingowanym procesie skazał na karę śmierci ppłk. Wojciecha Borzobohatego ps. "Stanisław", szefa sztabu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

1953 – Po raz pierwszy samolot osiągnął prędkość 2,5 macha – dwa i pół razy więcej niż prędkość dźwięku.

1954 - Debiut teatralny Zbigniewa Cybulskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

1955 - Christopher Cockerell, brytyjski inżynier, opatentował metodę wytwarzania poduszki powietrznej, a w 1959 r. zbudował pierwszy poduszkowiec i przepłynął nim cieśninę La Manche.

1963 - Proklamowano niepodległość Kenii.

1970 - I sekretarz PZPR Władysław Gomułka ogłosił podwyżkę cen artykułów spożywczych i przemysłowych. Spowodowało to wybuch protestów na Wybrzeżu. Był to początek tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Szczecinie i Słupsku. Milicja i wojsko użyły broni wobec protestujących robotników. W starciach śmierć poniosły co najmniej 44 osoby, a ponad tysiąc zostało rannych. Aresztowano blisko 3 tysiące robotników.

1994 - Zmarła Krystyna Tustanowska, pseudonim "Tina", żołnierz Armii Krajowej, uczestniczyła w wielu akcjach AK: w zamachu na Kutscherę i odbiciu "Rudego" pod Arsenałem. Do 1939 r. pracowała w Polskim Radiu jako ekspert języków obcych. Należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Armii Krajowej. (ur. 10.01.1909 r.)

2000 - Zmarł Jan Młodożeniec, malarz, grafik, twórca plakatów i ilustracji książkowych. Jego prace wyróżniała bogata, żywa kolorystyka, humor i umiejętność zamknięcia tematu pracy w jednym znaku. Był twórcą ponad 400 plakatów w tym m.in. do filmów: „Dawno temu w Ameryce”, „Ojciec chrzestny”, „Wielki Gatsby”.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |