Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Angelika i Julian Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Nie jesteś zalogowany. Jeśli chciałbyś mieć możliwość późniejszej edycji swojego zgłoszenia, przedłużenia lub usunięcia go przed terminem imprezy - zaloguj się:

E-mail:
Hasło:
 

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
środa
27
stycznia
2021 roku
Angelika i Julian
27. dzień roku
Słońce wzeszło o 7.25, zajdzie o 16.13. Dzień będzie trwał 8 godzin i 48 minut.

Urodzeni 27 stycznia
uosabiają typ myśliciela. Wszelkie problemy rozważają długo i wszechstronnie, nieraz dochodząc do rewolucyjnych koncepcji. Cierpliwi i wytrwali, obdarzeni ogromną intuicją, często stają się prekursorami w różnych dziedzinach nauki. W uczuciach wierni, nie mają jednak zmysłu praktycznego. Potrafią doskonale rozwiązywać zawiłe problemy, natomiast często nie wiedzą w co się ubrać. Brak im pewności siebie.

K A L E N D A R I U M

1756 - Urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, austriacki kompozytor uznawany za jednego z największych twórców muzyki. Tworzył opery "Wesele Figara", "Czarodziejski flet", symfonie, serenady, koncerty, sonaty i pieśni. (zm. w 1791 r.)

1808 - Wydano dekret, który wprowadzał w Księstwie Warszawskim Kodeks Napoleona, zbiór praw cywilnych realizujących idee rewolucji francuskiej 1789 r. Ostatnie przepisy Kodeksu Napoleona utraciły moc w Polsce w 1946 r.

1832 - Urodził się Lewis Carroll, właśc. Charles Dogson, angielski pisarz, matematyk, autor słynnej opowieści dla dzieci "Alicja w krainie czarów". (zm. w 1898 r.)

1861 - Urodził się Rudolf Modrzejewski, syn aktorki Heleny Modrzejewskiej, konstruktor i budowniczy wielu mostów, m.in. słynnego mostu wiszącego na rzece Delaware. (zm. w 1940 r.)

1880 – Thomas Alva Edison opatentował żarówkę.

1901 - Zmarł Giuseppe Verdi, włoski kompozytor narodowy, twórca oper "Rigoletto", "Traviata", "Nabuchodonozor", "Mackbeth" oraz uznanych za arcydzieła: "Don Carlos", "Aida", Otello". (ur. 10.10.1813 r.)

1914 - Urodził się Janusz Odrowąż, właśc. Janusz Wiśniewski, poeta, autor tekstów piosenek m.in. "Gdzie ten świat młodych lat", "Kto nas pokocha", "Słońce w kapeluszu", satyryk, kompozytor, dziennikarz. (zm. w 1984 r.)

1919 - Naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał Urząd Pośrednictwa Pracy.

1921 - Sejm przy przewadze zaledwie 11 głosów zdecydował o ustanowieniu Senatu.

1930 - Urodził się Sobiesław Zasada, kierowca rajdowy, trzykrotny mistrz Europy.

1943 - Amerykańskie siły powietrzne po raz pierwszy w II wojnie światowej zaatakowały obszar III Rzeszy. Zbombardowane zostało miasto Wilhelmshaven.

1944 - Przełamanie przez wojska radzieckie niemieckiej blokady Leningradu.

1945 - Oddziały Armii Czerwonej zajęły obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

1948 – W Ameryce rozpoczęto sprzedaż pierwszego magnetofonu szpulowego.

1948 - Urodził się Michaił Barysznikow, tancerz pochodzenia litewskiego, absolwent szkół baletowych w Rydze i Leningradzie. Występował z największymi zespołami baletowymi Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec i Australii. W latach 1974-79 tańczył w balecie nowojorskim.

1951 - Komunistyczne władze zlikwidowały administrację kościelną na ziemiach zachodnich, siłą usuwając urzędujących administratorów apostolskich.

1957 - Odbyło się pierwsze losowanie "Toto-lotka".

1964 - Zmarł Stanisław Piętak, poeta i prozaik.

1964 - Francja nawiązała stosunki dyplomatyczne z Chińską Republiką Ludową.

1967 – Ponad 60 krajów podpisało traktat o zakazie umieszczania na orbicie broni atomowej.

1973 - Na Uniwersytecie Jagiellońskim utworzono Zakład Polonijny, który w 1976 r. został przekształcony w Instytut Badań Polonijnych.

1973 - W Paryżu podpisano porozumienie kończące wojnę w Wietnamie. Stany Zjednoczone zobowiązały się do wycofania w terminie 60 dni wszystkich swoich sił z Wietnamu, Laosu i Kambodży, a Wietnamczycy do zwolnienia wszystkich amerykańskich jeńców wojennych.

1974 - Urodziła się Bridget Fonda, amerykańska aktorka reprezentująca trzecie pokolenie aktorskiej dynastii Fondów. grała m.in. w filmach "Sublokatorka", "Bez powrotu" oraz "Strapless".

1983 - Zmarł Louis de Funes, francuski reżyser filmowy i aktor komiczny, grał m.in. rolę żandarma z kurortu Saint-Tropez w cylku 6 filmów oraz w 3 filmach o Fantomasie. (ur. 31.07.1914 r.)

1989 – Zmarł sir Thomas Octave Murdoch "Tommy" Sopwith, brytyjski projektant samolotów. W 1912 r. założył fabrykę samolotów Sopwith Aviation Co. Jego Camel, Triplane czy Pup były jednymi z najlepszych samolotów I wojny światowej. W latach 1935–63 był szefem Hawker Siddeley Group Ltd., firmy która podczas II wojny światowej opracowała myśliwiec Hurricane i bombowiec Lancaster.

1990 - Rozpoczął się XI i ostatni zjazd PZPR, który trwał do 29 stycznia. Po przyjęciu uchwały o rozwiązaniu partii, 28 stycznia obrady przemianowano na Kongres Założycielski Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej.

1996 - Odkrycie nowej komety przez astronoma Edwarda Szczepańskiego z Towarzystwa Astronomicznego w Houston w Teksasie.

1999 - Zmarł Jerzy Turowicz, wieloletni redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego".

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |