Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Janusz i Konrad Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Brak ogłoszeń w tej kategorii lub tym przedziale czasowym, wybierz inny:

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
wtorek
21
listopada
2017 roku
Janusz i Konrad
326 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 7.06, zajdzie o 15.37. Dzień będzie trwał 8 godzin i 31 minut.

Urodzeni 21 listopada
mają zdolności naukowe, szczególnie w przedmiotach ścisłych. Cechuje ich daleko posunięty idealizm i uduchowienie. Dużą rolę w ich życiu odgrywają uczucia. Nie dążą do dominującej pozycji w swoim środowisku. Są sentymentalni i łatwo ulegają wpływom innych.

K A L E N D A R I U M

1515 - Królewna Elżbieta, córka Kazimierza Jagiellończyka poślubiła Fryderyka II księcia legnicko-brzeskiego z domu Piastów.

1675 - Zmarł Jerzy Wilhelm, ostatni przedstawiciel dynastii Piastów, książę legnicki, brzeski i oławski. Po jego śmierci władzę nad księstwami piastowskimi na Śląsku przejęli Habsburgowie.

1693 - Zmarł Adam Kotowski, mecenas sztuki związany z rodziną Wielopolskich, stolnik wyszogrodzki. Był synem chłopa pańszczyźnianego, który zbiegł ze Śląska. Został nobilitowany, a dzięki intratnym transakcjom handlowym i dzierżawie dóbr królewskich zgromadził olbrzymią fortunę. Wspomagał wojsko, finansował warszawskie klasztory paulinów i franciszkanów. Zbudował pałac przy Rynku Nowego Miasta oraz dwór przy Miodowej. (ur.w 1626 r.)

1694 - Urodził się Voltaire, francuski pisarz i historyk, czołowy myśliciel oświecenia, autor "Traktatu o tolerancji". (zm.30.V.1778 r.)

1783 - Pierwszy lot człowieka balonem. Jean Pilatre de Rozier i markiz d'Arlandez wznieśli się na wysokość 300 metrów i przelecieli nad Paryżem w ciągu 25 minut odcinek długości ośmiu kilometrów.

1830 - Zmarł Jan Śniadecki, matematyk, astronom, filozof, organizator i dyrektor obserwatorium astronomicznego w Krakowie, twórca polskiej terminologii matematycznej i astronomicznej, profesor Akademii Krakowskiej i Uniwersytetu Wileńskiego. (ur. 29 sierpnia 1756 r. w Żninie).

1877 - Thomas Edison zaprezentował w USA pierwszy gramofon.

1904 - Urodził się Coleman Hawkins, amerykański muzyk jazzowy. (zm.19.V.1965 r.)

1916 - Zmarł Franciszek Józef, cesarz Austrii i król Węgier, panujący w naddunajskiej monarchii od Wiosny Ludów. Uważał siebie za "ostatniego monarchę starej szkoły".

1919 - Rada Najwyższa państw Ententy przyznała Polsce 25-letni mandat do zarządzania Małopolską Wschodnią pod kontrolą Ligi Narodów.

1925 - Zmarła Aleksandra, brytyjska królowa-matka. Była duńską księżniczką, wyszła za mąż za króla Edwarda VII. Urodziła się w 1844 r.

1939 - Niemcy przekazały Słowacji polskie gminy Spiszu i Orawy.

1944 - Oddziały albańskiej Armii Narodowowyzwoleńczej wyzwoliły stolicę Albanii - Tiranę spod okupacji niemieckiej.

1947 - Rozporządzeniem Rady Ministrów został utworzony Białowieski Park Narodowy, najstarszy PN w Polsce, w 1977 r. uznany za światowy Rezerwat Biosfery. Dwa lata później UNESCO wpisało BPN na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości.

1963 - Rada Watykanu zezwoliła oficjalnie na użycie języków narodowych zamiast łaciny w kościołach.

1966 - Na emigracji w Stanach Zjednoczonych zmarł generał Władysław Bortnowski, dowódca armii "Pomorze" w wojnie obronnej w 1939 roku, był 6 lat w niewoli niemieckiej.

1995 - Zakończenie rokowań w sprawie Bośni w Dayton. Prezydenci Bośni Alija Izetbegowić, Chorwacji Franjo Tudjman i Serbii Slobodan Miloszević parafowali w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona układ pokojowy kończący wojnę na Bałkanach.


| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |