Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Helena i Wiesław Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Brak ogłoszeń w tej kategorii lub tym przedziale czasowym, wybierz inny:

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
wtorek
22
maja
2018 roku
Helena i Wiesław
143 dzień roku.
Słońce wzeszło o godzinie 4.32, zajdzie o 20.34. Dzień będzie trwał 16 godzin i 2 minuty.

Urodzeni 22 maja
mają umiejętność koncentrowania się na wybranych zagadnieniach. Mają też wielkie ambicje, połączone z odwagą i przedsiębiorczością, co pozwala im osiągnąć w życiu bardzo wiele. Czasami do pełnej satysfakcji brak im uznania ze strony rodziny i przyjaciół.

K A L E N D A R I U M

337 - Zmarł Konstantyn Wielki, cesarz rzymski od 306 roku. Rozbudował system podatkowy, wprowadził system pieniężny oparty na złotej monecie, popierał chrześcijaństwo, przeniósł stolicę państwa do Konstantynopola.

1404 - Zawarto pokój w Raciążu między Polską i Litwą a Krzyżakami: Litwa zrzekła się Żmudzi, Krzyżacy zgodzili się na wykup przez Polskę Złotoryi i ziemi dobrzyńskiej.

1813 - Urodził się Ryszard Wagner. Był kompozytorem, poetą i dyrygentem. Zasłynął jako twórca "Walkirii" i "Złota Renu". (zm. 13.02.1883 r.)

1828 - Urodził się Albrecht von Graefe, niemiecki lekarz okulista, w 1857 roku wprowadził metodę operacyjnego leczenia jaskry. (zm. 20.07.1870 r.).

1885 - Zmarł Wiktor Hugo - francuski poeta, dramaturg, powieściopisarz i polityk. Jego poezje z lat 20-tych XIX w. stały się manifestacją francuskiego romantyzmu. Hugo zdobył rozgłos dzięki utworowi "Nędznicy", ukazującemu konflikt jednostki ze społeczeństwem. Inne dzieła to m.in.: dramaty "Maria Tudor", "Lukrecja Borgia" oraz powieści "Katedra Marii Panny w Paryżu", "Pracownicy morza".

1907 - Urodził się Laurence Kerr Olivier, angielski aktor teatralny i filmowy, świetny odtwórca ról szekspirowskich. W komedii "Książę i aktoreczka", jego partnerką była Marilyn Monroe. (zm. 11.07.1989 r.)

1919 - W związku z obawami, że Niemcy odrzucą warunki traktatu wersalskiego i rozpoczną wojnę przeciw Polsce, naczelny wódz Józef Piłsudski podjął decyzję o utworzeniu frontu przeciwniemieckiego.

1924 - Urodził się Charles Aznavour, (właść. Barenagh Aznavourian), francuski piosenkarz i aktor filmowy pochodzenia ormiańskiego. Wykonuje głównie własne liryczne piosenki literackie. Do najbardziej znanych należą "Isabelle", "Il faut savoir". Grał w wielu filmach między innymi "Strzelajcie do pianisty", "Sprzedawca kapeluszy".

1927 - Urodził się Szymon Kobyliński, rysownik, karykaturzysta, grafik, scenograf, popularyzator historii i sztuki. (zm. 15.04.2002 r.)

1939 - Niemcy i Włochy zawarły przymierze polityczno-militarne tzw. żelazny pakt. Oba państwa zobowiązywały się do udzielenia sobie pomocy wojskowej w wypadku wojny.

1943 - Oddział Armii Krajowej zlikwidował inspektora warszawskiego gestapo Augusta Langego.

1943 - Jan Kryst, żołnierz AK, dokonał zamachu bombowego na "Adrię", restaurację przeznaczoną tylko dla Niemców.

1953 - Utworzenie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Śląsk".

1972 - Cejlon uzyskał niepodległość po 24 latach funkcjonowania jako dominium brytyjskie. Od tej pory nazwa państwa brzmi Sri Lanka.

1997 - Zmarł Stanisław Świaniewicz, ekonomista, sowietolog, przed wojną wykładowca USB w Wilnie i jeden z założycieli i głównych analityków Instytutu Badań Europy Wschodniej, pierwszej na świecie placówki zajmującej się sowietologią Więzień Łubianki, w czasie wojny doradca rządu polskiego w Londynie, po wojnie profesor London School of Economic, autor książki "W cieniu Katynia".

1998 - Zmarł John Derek, amerykański aktor i reżyser filmowy. Grał między innymi w filmie "Wszyscy ludzie króla".

Dziś święto narodowe Jemenu, obchodzone w rocznicę zjednoczenia republiki. W 1990 roku Arabska Republika Jemenu (Jemen Północny) oraz Ludowo - Demokratyczna Republika Jemenu (Jemen Południowy) utworzyły Zjednoczoną Republikę Jemeńską.
| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |