Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Łucja i Otylia Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Brak ogłoszeń w tej kategorii lub tym przedziale czasowym, wybierz inny:

strona główna powrót
Kartka z kalendarza
piątek
13
grudnia
2019 roku
Łucja i Otylia
347 dzień roku
Słońce wzeszło o godzinie 7.37, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 46 minut.

Urodzeni 13 grudnia
mają niezwykle stabilne poglądy; opinii innych nie traktują poważnie. Potrafią doskonale panować nad swoimi emocjami. Lubią przewodzić i przejawiają w tym kierunku duże predyspozycje.

K A L E N D A R I U M

1797 - Urodził się Heinrich Heine, niemiecki poeta, autor "Księga pieśni", eseju "O Polsce". (zm. w 1856 r.)

1816 - Urodził się Werner von Siemens, niemiecki elektrotechnik, wynalazca, przemysłowiec. (zm. w 1862 r.)

1918 - W Warszawie odbyło się ślubowanie wojsk garnizonu warszawskiego i pierwsza po odzyskaniu niepodległości, defilada w stolicy.

1928 - w Nowym Jorku odbyło się pierwsze wykonanie poematu symfonicznego "Amerykanin w Paryżu" George'a Gershwina.

1943 - Odbyła się akcja "Braun", wymierzona przeciwko kierownikowi warszawskiego Urzędu Kwaterunkowego - Emilowi Braunowi. Braun, który zginął w zamachu. Był jednym z organizatorów masowych łapanek i przesiedleń, współpracował z Gestapo. Precyzyjnie przeprowadzona akcja trwała pół minuty, nie zginął nikt z żołnierzy plutonu "Pegaza".

1949 - Zmarł Jan Morawiński, historyk sztuki i muzeolog. W 1939 r. ratował zabytki warszawskie. Sfotografował niszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców. Po wojnie kierował muzeami w Wilanowie i Natolinie. Prowadził też akcję rewindykacyjną zabytków w Berlinie i Baden-Baden. (ur. 6.02.1907 r.)

1951 - Weszła w życie Karta Organizacji Państw Amerykańskich.

1962 - NASA wystrzeliła pierwszego satelitę telekomunikacyjnego Relay 1.

1966 - Zmarł Stanisław Mikołajczyk, działacz ruchu ludowego, premier na emigracji, twórca Polskiego Stronnictwa Ludowego. Po sfałszowanych wyborach 1947 r., zmuszony potajemnie opuścić Polskę, osiadł w Stanach Zjednoczonych. (ur. 18.11.1901 r.)

1972 - Zmarł Jan Cybis, malarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był jednym z głównych polskich kolorystów. Malował obrazy olejne i akwarele, stosował gwasz. Młodzi twórcy otrzymują nagrodę jego imienia. (ur. 16.02.1897 r.)

1981 - Dyktator Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Trwał do lipca 1983 r. Władze wprowadziły godzinę policyjną i zawiesiły działalność wszystkich organizacji i stowarzyszeń oraz związków zawodowych, internowano działaczy i doradców NSZZ "Solidarność". W noc z 12 na 13 grudnia władze wysłały do działań na terytorium całego kraju około 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 30 tysięcy funkcjonariuszy MSW. Wiele tysięcy ludzi zostało internowanych, wśród nich większość działaczy „Solidarności” i opozycji. Wyciągnięci nocą z domów, byli przewożeni do aresztów i więzień. Tego samego dnia Ronald Reagan wprowadził sankcje gospodarcze wobec PRL.

1995 - Zainaugurował działalność Leśny Bank Genów w Kostrzycy koło Karpacza. Przechowuje się w nim geny zagrożonych i ginących roślin z parków narodowych w polskich Sudetach oraz Czech i Słowacji.

2002 - Rząd Leszka Millera zakończył w Kopenhadze negocjacje w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.


| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |