Warning: getimagesize(upload/images/5e05709cc4f1a) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /home/nypl777/public_html/objects/kd.inc on line 32
NY.PL - polski portal internetowy w USA
Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Grażyna i Hugo Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Koncerty
Paweł Domagała z zespołem w USA i Kanadzie
18 Kwietnia 2020r. 8:00 PM Mississauga, ON Canada
Paweł Domagała z zespołem w USA i Kanadzie
17 kwietnia - 8pm - Polskie Centrum Kultury, [...] >>>więcej
email
od: do:
"Koncerty" - ogłoszenia od 1 do 1 (razem 1)
Strony:
 1
strona główna powrótKartka z kalendarza
środa
1
kwietnia
2020 roku
Grażyna i Hugo
92 dzień roku
Słońce wzeszło o 6.10, zajdzie o 19.10. Dzień będzie trwał 13 godzin.

Urodzeni 1 kwietnia
są dumni, odważni i ambitni. W osiąganiu coraz to większych sukcesów pomagają im wszechstronne uzdolnienia i duża energia życiowa. Są dobrymi przyjaciółmi, na których można polegać w trudnych sytuacjach. W uczuciach stali i wierni. Ich wizerunek psuje czasami egoizm oraz wyniosłość.

K A L E N D A R I U M

1548 - W Krakowie na zamku na Wawelu zmarł Zygmunt I Stary, król polski i wielki książę litewski. Podczas swoich rządów zawarł sojusz z Habsburgami, przeprowadził sekularyzację Zakonu Krzyżackiego, przyjął hołd Albrechta Hohenzollerna, wcielił Mazowsze do Korony.

1578 - Urodził się William Harvey, angielski anatom i fizjolog, którego prace radykalnie zmieniły ówczesne pojęcie o krążeniu krwi w organizmie człowieka i innych kręgowców.

1656 - Król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej śluby, w których Rzeczpospolitą oddał w opiekę Matce Bożej: "Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram".

1683 - Jan III Sobieski i cesarz Leopold I podpisali przymierze skierowane przeciwko Turcji.

1768 - W Warszawie otwarto na użytek publiczny Ogród Krasińskich.

1784 - W Krakowie odbył się pierwszy w Polsce publiczny pokaz lotu balonem. Konstruktorami byli Jan Jaśkiewicz i Jan Śniadecki.

1815 - Urodził się Otto von Bismarck, premier pruski, pierwszy kanclerz Rzeszy. Doprowadził do zjednoczenia Niemiec pod hegemonią Prus. (zm. 30.07.1898)

1832 - Zmarł Antoni Brodowski, malarz, autor portretów między innymi Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Kostki Potockiego.

1873 - Urodził się Sergiusz Rachmaninow, rosyjski kompozytor i pianista. Tworzył koncerty i utwory fortepianowe, a także symfonie, opery i pieśni. (zm. 28.03.1943 r.)

1875 - Urodził się Edgar Wallace, angielski pisarz, autor powieści i opowiadań sensacyjno-kryminalnych jak "Rada sprawiedliwych", "Czerwony krąg". (zm. 10.02.1932 r.)

1896 - Urodziła się Pola Gojawiczyńska, powieściopisarka, autorka książek "Dziewczęta z Nowolipek", "Ziemia Elżbiety", "Rajska jabłoń", "Stolica". Podczas okupacji hitlerowskiej była więziona na Pawiaku, o czym napisała powieść wspomnieniową "Krata". (zm. 29.03.1963 r.)

1899 - Zmarł Leonard Marconi, rzeźbiarz i architekt, profesor Politechniki Lwowskiej, twórca pomnika Aleksandra Fredry we Lwowie oraz Tadeusza Kościuszki na Wawelu. (ur. w 1835 r.)

1902 - W Petersburgu urodził się Józef Mackiewicz, polski pisarz i publicysta. W 1951 r. opublikował "The Katyń Wood Murders", pierwszą książkę na temat zbrodni katyńskiej. Kilka miesięcy później J. Mackiewicz został powołany przez komisję Kongresu USA do zbadania zbrodni katyńskiej jako świadek i jednocześnie ekspert. Zmarł 31 stycznia 1985 r., jego prochy spoczęły w Londynie.

1918 - W Wielkiej Brytanii utworzono RAF (Royal Air Force) - Królewskie Siły Powietrzne.

1923 - Towarzystwo Akcyjne "H.Cegielski" rozpoczęło w Poznaniu budowę fabryki lokomotyw.

1923 - Urodził się Bohdan Czeszko, pisasrz, felietonista, scenarzysta filmowy, m.in. "Pokolenie", "Powódź".

1925 - W Krakowie urodził się Wojciech Has, reżyser filmowy, twórca obrazów "Wspólny pokój", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka" i "Sanatorium pod klepsydrą".


1930 - Otwarto pierwszą regularną linię polskiej marynarki handlowej na trasie: Gdynia - Ryga - Tallin - Helsinki.

1931 - W Legionowie koło Warszawy otwarto Obserwatorium Aerologiczne Państwowego Instytu Meteorologicznego do badania wysokich warstw atmosfery.

1933 - W Niemczech przystąpiono do działań mających na celu usunięcie Żydów z wyższych stanowisk. Dotyczyło to głównie urzędników, profesorów, prawników, lekarzy oraz artystów.

1939 - Oddziały generała Francesco Franco wkroczyły do Madrytu. Stanowiło to praktycznie koniec wojny domowej w Hiszpanii. Rozpoczęły się rządy dyktatury wojskowej.

1940 - NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. W kwietniu i maju jeńców zamordowano m.in. w lesie katyńskim. Zbrodnia została ujawniona przez Niemców 13 kwietnia 1943 r. Władze byłego ZSRR przyznały się do niej publicznie w roku 1990.

1950 - Utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

1980 – Uczestnicy wyprawy "Canoandes ‘79" rozpoczęli 8-dniowy spływ Rio Santa Maria w Meksyku.

1993 - W Warszawie zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Polskiej Prywatnej Radiofonii.

1998 - Zmarł Janusz Nasfeter, reżyser, scenarzysta, twórca między innymi "Małych dramatów".

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |