Filmy Książki Prasa Dom Delikatesy Dewocjonalia Kwiaty Podróże Internet TV Zakupy w USA
Imieniny obchodzą: Aniela i January Wyślij » życzenia » kwiaty

Wyświetlaj według rodzaju:
Wyświetlaj według miejsca:
Koncerty
Wystawy
Repertuar kin
Repertuar teatrów
Fotorelacje
Bilety!!!
Wycieczki
Zamów powiadamianie

Dodaj do kalendarium

Najbliższe imprezy i wydarzenia
Wkrótce
więcej »
strona główna
Kartka z kalendarza
piątek
10
lipca
2020 roku
Aniela i January
192 dzień roku
Słońce wzeszło dziś o godzinie 4.27, zajdzie o 20.55. Dzień będzie trwał 16 godzin 28 minut.

Urodzeni 10 lipca
to osoby niezwykle towarzyskie, mają ujmujący sposób bycia i wdzięk. Natura obdarzyła je poczuciem piękna i estetyki. Jeśli znajdą kogoś dającego im oparcie, bywają znakomitymi partnerami. Zwłaszcza, że samotne bywają lekkomyślne i mało obowiązkowe.

K A L E N D A R I U M

1509 - Urodził się Jan Kalwin, szwajcarski reformator religijny, twórca kalwinizmu. Odrzucał autorytet papieża, hierarchię kościelną, obrzędy i sakramenty, poza chrztem i komunią rozumianymi symbolicznie. Głosił doktrynę predestynacji, zbawienia przez wiarę i rygorystyczną etykę. (zm. 1564)

1696 - Zmarł Jan III Sobieski, wybitny wódz, hetman wielki koronny od 1668 r., król Polski od 1674 r. W 1673 r. zwyciężył Turków pod Chocimiem, a dziesięć lat później rozgromił wojska tureckie oblegające Wiedeń.

1830 - Urodził się Camillo Pissarro, francuski, malował pejzaże, widoki Paryża i Rouen. (zm. 1903)

1835 - Urodził się Henryk Wieniawski, skrzypek i kompozytor. Koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, zyskując sławę jednego z najwybitniejszych skrzypków XIX w. Tworzył kaprysy, koncerty, polonezy i mazurki na skrzypce, fantazje na tematy operowe. (zm. 1880)

1919 - Przedstawiciele Polski - Aleksander Więckowski i Rosji - Radzieckiej - Julian Marchlewski rozpoczęli w Białowieży tajne rokowania w sprawie zawarcia pokoju między obu państwami.

1920 - Premier Władysław Grabski podpisał układ z mocarstwami Ententy w Spa. Na jego mocy Polska zgadzała się wycofać wojska na tzw. "linię Curzona", czyli z 8.12.1919 r. Mieliśmy wszcząć rokowania z Rosją, oddać Wilno Litwinom i przyjąć decyzje Ententy w sprawie Cieszyna, Małopolski Wschodniej oraz traktatu polsko-gdańskiego.

1927 - W Polsce otwarto kanał Ogińskiego, który połączył Prypeć z Niemnem.

1928 - W stoczni Blainville zwodowano kontrtorpedowiec ORP "Wicher".

1930 - W Nowej Rudzie na Dolnym śląsku w kopalni "Wieńczysław" nastąpił wybuch metanu, który spowodował śmierć 162 osób.

1943 - Początek Operacji Sycylijskiej, której celem było przygotowanie warunków do inwazji na Włochy. Aliancka flota wojenna lądowała na Sycylii. Inwazją dowodził amerykański generał George Patton. Sukces operacji zachwiał reżimem Benito Mussoliniego.

1945 - Z Warszawy do Sztokholmu wystartował samolot inaugurujący zagraniczne rejsy LOT-u.

1946 - W Rzymie zmarła Eugenia Kierbedziowa, córka Stanisława, budowniczego mostów. Była fundatorką budowy Biblioteki Publicznej w Warszawie imienia Kierbedziów, Szkoły Sztuk Pięknych oraz pawilonu szpitalnego dla psychicznie chorych w Drewnicy koło Warszawy. (ur. 1855)

1949 - Na emigracji w Brazylii zmarł Antoni Leopold Dygat, architekt. Zaprojektował gmach Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie, stację Polskiego Radia w Raszynie, budynek Wojskowego Instytutu Geograficznego oraz wiele ulic w stolicy. (ur. 11.05.1886)

1954 - W Gosforth w Wielkiej Brytanii urodził się Neil Tennant, wokalista Pet Shop Boys. Wcześniej był dziennikarzem tygodnika muzycznego "Smash Hits".

1969 - W wypadku samochodowym zginął Bogumił Kobiela, aktor . Grał w kilkudziesięciu filmach, jak: "Zezowate szczęście", "Wszystko na sprzedaż", "Człowiek z M-3". Był współtwórcą Bim-bomu, studenckiego teatru satyrycznego w Gdańsku. (ur. 31.05.1931)

1969 - Polska przyjęła francuski patent telewizji kolorowej Secam.

1979 - W Narviku odsłonięto pomnik Żołnierza Polskiego i Marynarza.

1996 - Zmarł Czesław Centkiewicz, pisarz, uczestnik wypraw polarnych, autor książek popularnonaukowych i beletrystycznych dla dzieci i młodzieży.

| O portalu | Bezpieczeństwo | Prywatność | Pomoc | | Poślij znajomym | Startuj z NY.PL |